Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Europoslanci v Plzni diskutovali na téma Česka v Unii

Ve čtvrtek 21. března se v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje posluchači dozvěděli, jak čeští europoslanci vidí pozici Česka v Evropské unii po skoro patnácti letech jeho členství. Pozvání k debatě přijali europoslanci Luděk Niedermayer, Pavel Poc, Pavel Svoboda a kandidátka do Evropského parlamentu Radka Trylčová.

Dvouhodinová moderovaná beseda byla koncipována do dvou částí, v první části se moderátor tázal hostů na otázky týkající se působení České republiky v orgánech Evropské unie a druhá část byla věnována otázkám posluchačů z publika.

Besedu otevřela otázka, jak se proměnila Česká republika za své patnáctileté působení v Evropské unii. Všichni hosté se shodli, že naše členství v EU je úspěšným příběhem, který zanechává stopu nejen v Evropském parlamentu. Navázalo téma proher a výher České republiky v evropském prostředí. Za ztrátu České republiky hosté označili hlavně českou povahu a euroskepsi, která pramení z nedostatku informací. Boj národních zájmů proti centru Evropské unie je jedním z nejzásadnějších problémů, se kterým bychom se měli vypořádat. Vnímat se jako součást Evropské unie, nebojovat proti, ale spolu. Europoslanec Luděk Niedermayer v tomto kontextu prohlásil: „Společně bojujeme, společně prohráváme a společně vítězíme.“ Prohry ale nebyly to hlavní, co hosté zmiňovali – pozitivní dopady totiž dle hostů vysoce převyšují ty negativní. Kritika je ale v našem prostředí mnohem rozšířenější než chvála.

Od toho tématu se odvíjela i další otázka moderátora: „Proč je Česko skeptické k Evropské unii?“ Europoslanec Pavel Svoboda například z této skepse viní desinformace a informace proudící přes populistické filtry. Luděk Niedermayer dodal, že instituce EU jsou velmi složité a lidé jim nerozumí, což u nich vyvolává negativní emoce a neschopnost rozlišit pravdu a lež.

Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu nemohlo v debatě chybět ani toto téma. Podle hostů jsou nadcházející eurovolby o budoucnosti celého evropského společenství – tento projekt totiž může fungovat jen tak dlouho, dokud si to občané budou přát. Nezájem o eurovolby je zvl᚝ v Česku velmi závažným problémem. Pro Pavla Poce je například důležitá otázka klimatu. Zmínil, že „planeta nám padá na hlavu“ a protože je Evropský parlament jedním z nedůležitějších orgánů Evropské unie, je nutné, aby se do něj dostali lidé, kteří nebudou hledět jen na své populistické zájmy, ale i na celosvětový problém environmentálních změn.

Poslední půlhodina besedy byla věnována dotazům publika. Řešilo se například téma přijetí eura, dvojí kvalita potravin nebo míra integrace Evropy.

Autor: Anna Kocmánková, stážistka Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty